DR. VIQAR AHMED SHAH

 

NAME

DR. VIQAR AHMED SHAH

DATE OF BIRTH

6TH JULY, 1943

MARITAL STATUS

MARRIED

CHILDREN

TWO

POSITION HELD

1- Deputy Speaker 14-11- 2003 To 26-07-2004

2- Acting Speaker 19-05-2004 TO 26-07-2004

3- 1975 TO 1982 Honorary Medical Officer of Dargah Shareef

      Hospital, Bahraich;

4- Member, Management Board of Azad Inter College, Bahraich from

     1976­84;

5-  Member, I.M.A. Bahraich from 1976;

6- Jailed in year 1989 in “Jail Bharo Andolan”;

7- City President of Janta Dal in year 1989­1990;

8- 1990 Member Medical Practitioner Association of Bahraich;

9- 1994 Member Eye Releief Society Sitapur at Bahraich;

10- Elected M.L.A. in 1993 in Mid-Term Election;

11- Member Public Account Committee in 1993-94;

12- Member, Question & Reference Committee in 1997-1998;

13- Member of Panel of Chair Person of House in the Year

       2002-2003 and 2003-2004;

14- 1993 Nominated as Secretary, Samajwadi Legislative Party and

       Chief Whip also & Patron-Red Cross Society.

PRESENT POSITION

Minister for Labour & Employment

INTERESTS

Agriculture- Social Service Public & Medical Service